Сподели

Търсене на имоти

Ще изпадне ли в рецесия гръцката икономика под удара на COVID-19?

Икономиката на Гърция ще се свие тази година заради разпространението на коронавирус – това е заявил финансовият министър на страната, но е допълнил, че прогнозираната рецесия ще бъде временна. Това е бърза преоценка на ситуацията, коментират световните медии, тъй като само преди осем дни изявлението е било в насока, че икономиката ще издържи на биологичната буря и "ще нарасне малко над 0%", предава news.trust.org. Гърция, която излезе от последното си финансова и икономическа криза през 2018 г., и се възстанови след многогодишен спад, очакваше икономическото й производство да нарасне с 2,8% през 2020г. Министър Христос Сайкурас е допълнил, че макар и краткосрочна, рецесията ще нанесе значителни щети.



Междувременно, Гърция е поискала помощ от Европейския съюз за евакуиране на хора от бежанските лагери, разположени на някои от островите в Беломорието, заради опасността от бързо разпространение на COVID-19. Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към Европейския парламент е призовала за извеждането на 42 000 души като „спешна превантивна“ мярка за избягване на „много смъртни случаи“. Първият случай на коронавирус е бил потвърден по-рано този месец на остров Лесбос, а този понеделник положителна проба е дал и местен жител, наскоро завърнал се от Тайланд. Опасенията са, че ако вирусът се разпространи, той може да се превърне в извънредно положение за здравето на хората в бежанските лагери, където хиляди живеят в антисанитарни условия, често без електричество, отопление или течаща вода. В лагера „Мория“ на Лесбос, при капацитет от 2200 души, са настанени 20 000, уточнява „The Guardian“.

Депутатите от Европейския парламент искат първо да бъдат евакуирани хора над 60 години със съществуващи здравословни проблеми, но не уточняват дали те трябва да отидат в други страни-членки на ЕС или да останат в пределите на Гърция. Съобщението е, че се работи по план за спешни действия за предотвратяване  разпространението на болестта, като се правят задължителни температурни тестове на новопристигналите в лагерите, спират се посещенията, редовно се почистват общинските територии и се създават зони под карантина. По-рано през март седем европейски държави, членки на Съюза, са обещали да дават дом на 1600 деца, които са останали без придружители в тези лагери. Продължават дискусиите за оперативните и  практически аспекти на тази процедура.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини